LKK kevätkausi 2023
Julkaistu: 21.11.2022 10.50

LKK kevätkausi 2023

Tervetuloa mukaan Leijonakiekkokoulun (LKK) toimintaan!

 • Koostuu noin 4-10 vuotiaista lapsista.
 • Tarkoitettu jääkiekon vasta-alkajille, yhden tai useamman kauden kestävää alkeisopetusta. Tavallisesti kiekkokouluun osallistuvat lapset ovat vähän alle kouluikäisiä tai ensimmäisillä luokilla koulussa.
 • Sopii niin tytöille kuin pojille.
 • Tarjoaa osallistujille mahdollisuuden oppia luistelun ja välineenkäsittelyn (kiekko/maila) alkeet.
 • Jääharjoituksiin sisältyy myös pelejä ja leikkejä.
 • Osallistujat saavat oman harjoituspaidan.


LKK kevätkausi la 7.1. - to 30.3.2023 (talvilomaviikolla vk 8 ei harjoituksia torstaina 23.2.)

Harjoitukset torstaisin klo 15-16 ja lauantaisin klo 10:30-11:30

Kevätkauden hinta 80 €

Lisäksi jokaisen pelaajan/vanhemman tulee ostaa lapselle Jääkiekkoliiton pelipassi (nimeltään Kiekkokoulurekisteröinti, hinta 3 €) SuomiSport-palvelun kautta https://info.suomisport.fi/. Lisätietoja pelipassista: http://www.finhockey.fi/index.php/pelaajalle/pelip...


ILMOITTAUDU LEIJONAKIEKKOKOULUUN
(Huom! Sama lomake käytössä koko kauden)


Leijona-kiekkokoulussa pakollisia varusteita ovat:

 • luistimet
 • kypärä kasvosuojuksella
 • kaulasuoja
 • pelihanskat
 • liikunnalliset, jäähalliin soveltuvat vaatteet

Luistimet: Tärkeintä on sopivan kokoiset luistimet, jolloin ne tukevat nilkkoja ja kantapäitä. Varpaiden ottaessa kevyesti kiinni luistimen kärkeen, kantapään ja kengän väliin pitäisi mahtua yksi sormi. Älä jätä kasvuvaraa! Riittävän tasoiset luistimet voi myös löytää käytettynä. Vanhempien on hyvä huolehtia, että lapsen luistimet ovat terävät. Terän molempien kanttien tulee tuntua teräviltä. Luistimen nauhat sidotaan varpaiden kohdalta suhteellisen löysästi, nilkan kohdalta tiukasti ja yläosasta väljästi niin, että varren suusta mahtuu sormi kengän ja jalan väliin. Lapsen tulee päästä kyykkyyn luistimet sidottuina ilman, että kantapäät nousevat ilmaan.


Lisäksi suositeltavia varusteita ovat:

 • polvisuojat
 • kyynärpääsuojat
 • hartiasuojat
 • pelihousut


Lisätietoja LKK toiminnasta valmentaja Ville Aaltonen, ville.aaltonen@rnk.fi / 050 556 9200 tai Pasi Palonen, pasi.palonen@rnk.fi / 044 782 3100

Seuran uusimmat
21.11.2022 10.50LKK kevätkausi 2023
21.10.2022 15.57Mitä on kiekkokoulu?
14.04.2022 14.40LKK info
Seuran uutisarkisto